• śr.. cze 29th, 2022

Biznesowy Blog

Poruszaj się sprawnie po biznesowych i prawnych ścieżkach.

Odszkodowania za prześladowania w czasie komunizmu

ByRedaktor

cze 10, 2021

Obecnie osobom które były represjonowane w okresie komunizmu przysługują różnego rodzaju odszkodowania oraz zadośćuczynienia, w przypadku śmierci osoby te prawa przechodzą na rodzinę.

Działalność opozycyjna określana jest jako działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego, chodzi o różnego rodzaju działania opozycyjne przeciwko władzy komunistycznej, a także władzy ZSRR. W tym przypadku pierwszym krokiem będzie unieważnienie wyroku sądu wydanego w latach od 1944-1989, następnie będziemy musieli wystąpić o odszkodowanie, obecnie możemy wystąpić o odszkodowanie do 10 lat od uprawomocnienia się pierwszego wyroku.

Odszkodowania za prześladowania w czasie komunizmu

Jakie formalności należy dopełnić aby ubiegać się o odszkodowanie?

Oczywiście osoby które nie wiedzą w jaki sposób uzyskać zadośćuczynienie mogło skontaktować się z kancelarią prawną, która wprowadziła wcześniej podobne sprawy, która będzie wiedziała w jaki sposób przeprowadzić osobę przez cały proces, Oczywiście prawnik może pomóc także w kontakcie z Instytutem Pamięci Narodowej, doradzić poziom odszkodowanie czy zadośćuczynienia oraz reprezentować klienta przed sądem. Tego rodzaju odszkodowania dotyczą osób które przeciwstawiał się także kolektywizacji wsi w okresie komunistycznym, brały udział w różnego rodzaju w strajkach, występowały czynnie przeciwko władzy komunistycznej.

Oczywiście o odszkodowanie może ubiegać się osoba represjonowana, w jej imieniu może także występować Rzecznik Praw Obywatelskich, prokurator, Minister Sprawiedliwości. Oczywiście istnieje wiele organizacji które zrzeszają osoby represjonowane, w przypadku tego rodzaju organizacje również mogą wystąpić w imieniu osoby która będzie ubiegała się o tego rodzaju odszkodowanie lub zadośćuczynienie. Oczywiście odszkodowanie może dotyczyć także osób które sprzeciwiały się kolektywizacji wsi w okresie komunizmu jak również osoby które były internowane w czasie stanu wojennego w roku 1981.

Oczywiście odszkodowanie dla represjonowanych może być ustalane indywidualnie, w zależności od rodzaju represji. Warto zwrócić uwagę iż może zostać przyznane jedynie za wydanie orzeczenia lub decyzji sądu komunistycznego w tym przypadku mogła być to przykładowo kara więzienia która nie została jednak z różnych względów wykonana. Podobnie osoby które były zagrożone internowaniem w czasie stanu wojennego jednak ukrywały się, również mogą liczyć na tego rodzaju zadośćuczynienie.