• śr.. cze 29th, 2022

Biznesowy Blog

Poruszaj się sprawnie po biznesowych i prawnych ścieżkach.

W jakich sytuacjach poprosić o pomoc radcę prawnego?

ByRedaktor

mar 30, 2022

W jakich sytuacjach poprosić o pomoc radcę prawnego?

Gdy tylko pojawia się problem, czy zagwostka prawna wielu ludzi szuka wsparcia u dobrego adwokata, który wyjaśni im, jakie kroki należy podjąć w danej sytuacji. Oczywiście jest to bardzo przemyślany i rozsądny ruch, jednak należy pamiętać o tym, że takiej pomocy może udzielić nam również radca prawny. Kim jest taka osoba i w jakim zakresie może nam pomóc?

Kto to jest radca prawny?

W najprostszych słowach mówiąc, radcą prawnym jest osoba, która ukończyła wyższe studia na kierunku prawniczym, dodatkowo zdała zawodowy egzamin, skończyła swoją aplikację na kierunku radca prawny, a co najważniejsze została wpisana na listę radców prawnych w Krajowej Izby Radców Prawnych. Dzięki obecności w bazie KIRP, wiarygodność radcy prawnego można bez problemu zweryfikować.

Zakres działań radcy prawnego

Najważniejszym działaniem radcy prawnego jest nic innego, jak udzielanie pomocy prawnej osobom, które tego potrzebują. Wsparcie i pomoc prawna u radcy prawnego obejmuje m.in.:

  • udzielanie porad prawnych,
  • pomoc przy tworzeniu różnego rodzaju pism,
  • reprezentacja swojego klienta w sądzie czy innych organach administracji publicznej,
  • poddawanie opiniom różnego rodzaju umów, czy sporządzaniu opinii.

Jest to jednak podstawowy zakres obowiązków, ponieważ dodatkowo radca prawny wykonuje inne czynności, w zależności od oczekiwań klienta. Co ciekawe od 2015 roku radca prawny może zostać obrońcą oskarżonego w postępowaniu karnym czy karnoskarbowym.

Gdzie można znaleźć dobrego radcę prawnego?

W dobie Internetu znalezienie odpowiedniego radcy prawnego wcale nie jest trudne. Wiele kancelarii ogłasza swoje usługi w Internecie. Dodatkowo w sieci dostępne są opinie od innych klientów, na podstawie których sami możemy stwierdzić, czy dana kancelaria nam odpowiada. Dodatkowo ogłoszenia takie możemy znaleźć w mediach społecznościowych czy w gazetach. Jeśli jednak dalej nie jesteśmy pewni swojego wyboru, możemy skorzystać ze spisu kancelarii, który prowadzą Okręgowe Izby Radców Prawnych.

Radca Prawny – w jaki sposób wykonuje się zawód?

Najczęściej radcy prawni działają na własną rękę i posiadają własną kancelarię. Wiele kancelarii działa na zasadzie spółki cywilnej, czy też partnerskiej, jawnej itp. Dodatkowo istnieje możliwość zatrudnienia radcy prawnego w różnego rodzaju firmach czy nawet instytucjach państwowych, na zasadzie umowy o pracę. Radca prawny często utożsamiany jest z adwokatem. Zawody te jednak nie są takie same. Adwokat posiada zakaz pozostawania w stosunku pracy i jest to zapisane w polskim prawie. Natomiast radcy prawnego taki zapis nie obowiązuje.