Dolar amerykański uznawany jest za najważniejszą walutę świata. Jest także najczęściej handlowaną jednostką, a w niektórych kręgach utożsamiany z definicją pieniądza uniwersalnego. Nie dziwi więc fakt, że kiedy zbliża się kryzys, inwestorzy zwracają szczególną uwagę na jego wartość, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi stratami finansowymi lub zwiększyć swoje zyski.
Kurs dolara zależy od wielu elementów. Są to czynniki typowo finansowe i ekonomiczne, jak i aspekty społeczno-polityczne. Cena amerykańskiego pieniądza uwarunkowana jest więc rosnącym lub malejącym wskaźnikiem PKB, inflacją, stopami procentowymi. Do tego dochodzą konflikty zbrojne oraz sytuacja polityczna, nie tylko w samych Stanach, ale w poszczególnych krajach. Inne kwestie, takie jak: zamachy terrorystyczne lub katastrofy naturalne również wpływają na sytuację międzynarodową, a w rezultacie na kurs dolara. Jego cena zależy też od aktualnej taktyki FED (Rezerwy Federalnej realizującej zadania banku centralnego Stanów Zjednoczonych). Dlatego też, inwestorzy każdego dnia z niecierpliwością czekają na najnowsze doniesienia dotyczące sytuacji ekonomiczno-finansowej USA.
Na początku XX wieku gospodarka USA uzyskała dominującą pozycję na arenie międzynarodowej, a dolar zaczął odgrywać znaczącą rolę. Tym samym, po dziś dzień, pieniądze amerykańskie mają ogromne znaczenie dla gospodarek innych państw na świecie. Wartość najważniejszych surowców takich jak złoto, czy ropa naftowa jest wyceniana w dolarach amerykańskich. Oznacza to, że kiedy spada ich cena, „zielony” idzie w górę.
USD jest uważany za walutę referencyjną, czyli taką, wobec której mogą być stabilizowane kursy innych walut. Dlatego stosowany jest w transakcjach na całym świecie. Indeks dolara amerykańskiego (USDX) jest wiodącym, międzynarodowym punktem odniesienia dla wartości samego dolara amerykańskiego i powszechnie uznanym indeksem giełdowym waluty. Odnosi się do wartości 6 głównych jednostek pieniężnych. Są to: euro, jen japoński, funt brytyjski, dolar kanadyjski, korona szwedzka i frank szwajcarski. Nie wszystkie jednak mają taki sam wpływ na kurs USD. Indeks jest obliczany w czasie rzeczywistym, mniej więcej co 15 sekund,, na podstawie danych dostarczanych przez wielu dostawców cen jednostek składowych indeksu. Jeśli USDX idzie w górę, oznacza to, że dolar amerykański zyskuje na sile w porównaniu z innymi walutami. Indeks pozwala inwestorom monitorować wartość USD w porównaniu do innych jednostek monetarnych w pojedynczej transakcji. Umożliwia to również przedsiębiorcom zabezpieczyć się na wypadek ryzyka związanego z wahaniami kursu dolara przy transakcjach między nominalnych. Co ważne, ceny towarów spadają wraz ze wzrostem wartości dolara i odwrotnie. Z drugiej strony, pary walutowe zazwyczaj wahają się w tym samym kierunku co indeks dolara, jeśli USD jest walutą bazową.
Kurs amerykańskiej waluty wywiera olbrzymi wpływ nie tylko na gospodarkę Stanów Zjednoczonych, ale i na cały świat. Jego najkorzystniejszy kurs znajdziemy w kantorze internetowym www.dobrykantor.pl, gdzie bez problemu kupimy bądź sprzedamy dowolna ilość USD. Ewentualnie też, można sprawdzić kursy walut na stronie https://samstarf.pl. Wpływa na międzynarodową wymianę handlową. Amerykańskie firmy coraz mniej eksportują, natomiast zauważa się wzrost importu z innych państw. Jeśli kurs dolara jest wysoki wobec innych walut, wpływa to negatywnie na zyski amerykańskich korporacji działających za granicą. Stają się one mniej konkurencyjne, ich wyrażone w dolarach koszty rosną. Przychody osiągnięte w zagranicznych walutach są mniejsze w przeliczeniu na dolary. Kurs USD w istotny sposób wpływa też na gospodarki krajów rozwijających się w Azji i Ameryce Łacińskiej. Mogą skorzystać na bardziej zyskownym handlu z USA, aczkolwiek ich gospodarki są często poważnie zadłużone, a kredyty są zwykle denominowane w dolarach. Oznacza to, że wraz ze wzrostem kursu amerykańskiej waluty rosną raty, które trzeba spłacać. (Sytuacja podobna do tej, jaką mieli w Polsce „frankowicze”).
Zerknijmy jeszcze na nasz kraj. Para USD/PLN to podana w polskich złotych cena dolara amerykańskiego. Dolar stanowi walutę bazową, zaś polski złoty kwotowaną. W dzisiejszych czasach dolar jest powszechnie dostępny.
Źródło: https://kantorolawa.pl/