• wt.. cze 25th, 2024

Wyprawka dla noworodka – bezpieczeństwo przede wszystkim

ByRedaktor

sty 27, 2022

Wszyscy rodzice oczekujący na malucha, a szczególnie ci debiutujący w nowej roli, zastanawiają się, jak powinna wyglądać idealna wyprawka dla noworodka. O czym zatem warto pamiętać?

W pierwszej kolejności myślimy zwykle o designie, ale tak naprawdę w procesie kompletowania wyprawki najważniejsze są kwestie dotyczące bezpieczeństwa. 

„Bezpieczna” wyprawka dla noworodka to taka, która nie będzie zawierała produktów mogących zaszkodzić maluchowi – poprzez styczność z jego skórą, układem oddechowym czy kwestie mechaniczne. Przede wszystkim więc zwróćcie uwagę czy ubranka, tekstylia i kosmetyki, które kupujecie, mają atesty i certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo stosowania od pierwszego dnia życia.

Ubranka dla delikatnej skóry noworodka

Delikatna skóra maluszka jest podatna na podrażnienia i zaburzenie kształtującego się mikrobiomu, dlatego wyprawka dla noworodka powinna zawierać jak najwięcej naturalnych, ekologicznych, miękkich materiałów. Bawełna organiczna, muślin, bambus czy wełna owcza produkowana bez substancji chemicznych – z tych materiałów powinny być uszyte ubranka niemowlęce, otulacze, kocyki, pieluszki i ręczniki czyli wszystko, co ma styczność ze skórą maluszka.

Kosmetyki pod lupą

Na liście wyprawkowej powinny się znaleźć także kosmetyki, których będziecie używać do pielęgnacji. Pamiętajcie, że nie musi ich być dużo – delikatny płyn myjący, balsam i krem do pielęgnacji pupy wystarczą. Ważne, by kosmetyki były hipoalergiczne i nadawały się dla dzieci od pierwszego dnia życia. Czytajcie etykiety! Jeśli jakaś substancja wzbudzi Wasze wątpliwości, wybierzcie inny produkt o krótkim składzie. Najbezpieczniejszym wyborem będę kosmetyki ekologiczne. 

Guziki, tasiemki, kocyki

Dla maluszka niebezpieczne mogą okazać się przedmioty, które w sposób mechaniczny utrudnią mu oddychanie. Dlatego wyprawka dla noworodka powinna składać się z prostych ubranek bez sznureczków i guzików. Zamek błyskawiczny i napy, które na pewno nie odpadną i nie spowodują ryzyka udławienia to z pewnością najlepszy wybór dla noworodka. 

Z tych samych powodów lepiej, by w wyprawce dla noworodka śpiworki do spania zastąpiły kołderki. Wtedy będziecie mieć pewność, że maluch pozostanie okryty przez całą noc i – przede wszystkim – nie zakryje sobie buzi kołdrą lub kocykiem. 

Wiele kwestii dotyczących bezpieczeństwa dziecka obraca się wokół tematu spania. Brać maluszka do łóżka małżeńskiego czy odkładać go do łóżeczka – to pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem jest łóżeczko dostawne, które pozwala Wam spać razem, ale jednak we własnej przestrzeni. Jeśli niemowlę śpi we własnym łóżku, warto pomyśleć tez o monitorze oddechu, który zasygnalizuje objawy bezdechu (ale należy pamiętać, że posiadanie monitora oddechu nie może uśpić czujności rodziców i nie walania Was z konieczności stałego doglądania maluszka).