• sob.. cze 10th, 2023

Biznesowy Blog

Poruszaj się sprawnie po biznesowych i prawnych ścieżkach.

Kiedy lot samolotem może zostać odwołany?

ByRedaktor

mar 16, 2023

Lot samolotem to coraz popularniejsza forma podróżowania.

W dobie tanich linii lotniczych na takie szybkie, komfortowe i bezpieczne formy pokonywania dalekich tras, decyduje się coraz więcej osób, nawet w przypadku posiadania ograniczonego budżetu. Trzeba jednak pamiętać, że istnieją pewne sytuacje, które mogą doprowadzić do opóźnienia, jak również odwołania lotu. Warto uzyskać dodatkowe informacje powiązane z takimi możliwościami odwołania oraz ewentualnymi odszkodowaniami przysługującymi z tego tytułu.

Kiedy lot samolotem może zostać odwołany?

Przyczyny odwołania lotu – podstawowe informacje

Jedną z przyczyn odwołania podróży może być po prostu pogoda. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak burze, mgła, silne wiatry lub opady śniegu, loty mogą być odwołane ze względów bezpieczeństwa. Również w przypadku awarii samolotu lot może zostać odwołany lub opóźniony, a linie lotnicze mogą poszukiwać alternatywnego samolotu lub przeprowadzać niezbędne naprawy. Poza tym jeśli z jakichś powodów linie lotnicze nie mają odpowiedniej liczby pilotów lub personelu pokładowego, lot może zostać odwołany lub opóźniony.

W niektórych przypadkach linie lotnicze mogą sprzedać więcej biletów niż jest dostępnych miejsc na pokładzie samolotu, co może skutkować odwołaniem lotu dla niektórych pasażerów. Strajki pilotów lub personelu pokładowego to kolejne przyczyny odwołania lotu, ponieważ linie lotnicze nie mają odpowiedniej liczby pracowników do obsługi lotu. Dodatkowo w trudnych czasach związanych z pandemią COVID-19, wiele lotów zostało odwołanych ze względów bezpieczeństwa i z powodu ograniczeń podróży wprowadzonych przez różne kraje.

W wielu przypadkach linie lotnicze starają się organizować lot zastępczy lub zwrócić koszty biletu lotniczego. Często jednak pasażerom przysługuje odszkodowanie za odwołany lot. Oczywiście każdy może we własnym zakresie składać wniosek o takie odszkodowanie, ale rozsądnym wyjściem jest skorzystanie z usług specjalnych firm i kancelarii, które udzielają odpowiedniego wsparcia i reprezentują klienta na każdym etapie procedury odszkodowawczej.