• pon.. lip 22nd, 2024

Jakie zadania stoją przed geodetą na placu budowy

ByRedaktor

gru 2, 2020

Zadanie geodety to wiele prac związanych z różnymi dziedzinami budownictwa, najważniejsze to przykładowo kontrola geometryczna projektu, różnego rodzaju badania topograficzne, rozwiązywanie konfliktów między właścicielami.

Geodeta prowadzi różnego rodzaju zadania związane z granicami działek, może także je dowolnie podzielić, lub też scalić. Może prowadzić kontrolę prowadzonych robót ziemnych, może wytyczać rowy, wały czy też różne inne elementy związane z budownictwem. Może przykładowo sprawdzić projekt budynku pod względem jego wpasowania do planu działki, i planu zagospodarowania terenu. Na przykład przy realizacji drogi musimy sprawdzić, czy początek nasypów i polan jest prawidłowy. Podczas prac nie można wkraczać na żadną nieruchomość do której nie mamy prawa. W przypadku dróg wyznaczy jej przebieg, ale także wysokość, czy też nachylenie zboczy jeżeli prowadzi po nasypie. Obecnie geodeci wykorzystują wiele nowoczesnych urządzeń które pozwalają na sprawne prowadzenie prac. Może być to przykładowo laser, który będzie służył nam do określania odległości. W geodezji powszechnie wykorzystywany jest także tachimetr, jest to przyrząd elektrooptyczny stosowany w geodezji, którego działanie wspomagane jest technologią elektroniczną. Składa się z włączenia dalmierza i mikroprocesora do elektronicznego teodolitu. Najczęściej posiada alfanumeryczny wyświetlacz ciekłokrystaliczny, ostrzegawcze diody LED, oświetlenie niezależne od światła słonecznego, kalkulator, licznik odległości, tracker umożliwiający śledzenie ścieżki i możliwość zapisywanie informacji w formacie elektronicznym, co umożliwia ich późniejsze wykorzystanie na komputerach osobistych.

Wyposażone są w kilka prostych programów, które pozwalają na obliczanie współrzędnych w terenie, tyczenie punktów w prosty i efektywny sposób oraz obliczanie azymutów i odległości. Istnieją różne instrumenty, które mogą mierzyć kąty, takie jak tachimetr.

Do pomiaru odległości mamy dwie metody odległości do dalmierzy lub dystaniometrię elektroniczną, przy czym druga jest dokładniejsza. Na wielu placach budowy potrzebna będzie geodezja Wieliczka, jest miastem w którym znajdziemy odpowiednie firmy.