Fungicydy to podstawowe środki ochrony roślin stosowane w rolnictwie do zwalczania chorób grzybowych.
Dostępne są różne rodzaje fungicydów, w tym fungicydy układowe i kontaktowe. Zrozumienie, jak działają fungicydy, jest niezbędne do wyboru odpowiedniego rodzaju fungicydu i skutecznego stosowania go w zwalczaniu chorób grzybiczych.
Fungicydy mają różny sposób działania
Fungicydy ogólnoustrojowe są wchłaniane przez roślinę i przemieszczane do wszystkich części rośliny, w tym do liści, łodyg i korzeni. Pozwala to fungicydowi chronić roślinę przed wewnętrznymi infekcjami grzybiczymi, które mogą nie być widoczne na powierzchni rośliny. Gdy ogólnoustrojowy fungicyd znajdzie się wewnątrz rośliny, może hamować podział komórek grzybów, zakłócać metabolizm lub rozmnażanie grzybów. To sprawia, że ogólnoustrojowe fungicydy są skuteczne przeciwko szerokiej gamie chorób grzybiczych.
Natomiast fungicydy kontaktowe pozostają na powierzchni rośliny i tworzą barierę ochronną, która zapobiega kiełkowaniu lub penetracji zarodników grzybów do tkanki rośliny. Fungicydy kontaktowe są skuteczne w walce z powierzchniowymi infekcjami grzybiczymi i mogą zapewnić roślinie szybką ochronę. Jednak są one zwykle mniej skuteczne w zwalczaniu ogólnoustrojowych infekcji grzybiczych, ponieważ nie przenikają do tkanki roślinnej.
Na stronie https://innvigo.com/fungicydy/ znajdziemy zarówno fungicydy systemowe, jak i kontaktowe, można je dobrać w zależności od rodzaju grzyba i stadium rozwoju choroby, jak również gatunku rośliny, na której chcemy fungicydy zastosować. Zarówno fungicydy ogólnoustrojowe, jak i kontaktowe mają zalety i wady. Fungicydy ogólnoustrojowe są skuteczne przeciwko wielu chorobom grzybiczym, a ich działanie może trwać dłużej niż w przypadku fungicydów kontaktowych. Fungicydy kontaktowe zapewniają szybką ochronę roślin, ale są zwykle mniej skuteczne w zwalczaniu ogólnoustrojowych infekcji grzybiczych. Dlatego wybór fungicydu zależy od konkretnej choroby grzybowej, stadium choroby i gatunku rośliny.