• sob.. maj 21st, 2022

Biznesowy Blog

Poruszaj się sprawnie po biznesowych i prawnych ścieżkach.

Wybór sprężarki do warsztatu samochodowego

ByRedaktor

lis 24, 2021

Sprężarki powietrza są powszechnie stosowane zarówno w przemyśle, jak i przydomowych garażach. Urządzenia te mają za zadanie wytworzyć sprężone powietrze, które jest bardzo użyteczne podczas wykonywania różnorakich prac. Bardzo często kompresory wykorzystywane są również w warsztatach samochodowych. W jaki jednak sposób wybrać tą właściwą?

Zastosowanie sprężarek w sektorze samochodowym

Zanim napiszemy szczegółowo, na jakie parametry zwrócić uwagę w trakcie wyboru to najpierw warto zaznajomić się z tym, w czym konkretnie może pomóc kompresor w motoryzacji. Otóż jest on wręcz niezbędny zwłaszcza w zakładach wulkanizacyjnych, gdzie wytwarzanym przez nie sprężonym powietrzem pompuje się koła samochodowe.  Dodatkowo dzięki sprężonemu powietrzu można również skutecznie zasilać urządzenia pneumatyczne, czy też pomalować karoserię. Widać zatem, że urządzenie to jest po prostu niezbędne dla każdej tego typu działalności.

Olejowa czy bezolejowa? Jaka sprężarka do warsztatu?

Sprężarki tłokowe oraz śrubowe spotkać można w dwóch odmianach, czyli olejowej i bezolejowej. Gdy chcemy nabyć tego typu urządzenie do warsztatu samochodowego, to wówczas zdecydowanie lepszym wyborem będzie sprężarka olejowa. A z czego to wynika? Mianowicie za sprężanie powietrza w kompresorach olejowych odpowiadają komponenty smarowane i chłodzone za pomocą oleju. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie ciśnienia o wyższym wyjściowym poziomie  i zapewnienie lepszych warunków pracy. Niestety ich konstrukcja oraz sposób pracy powodują, że w wytwarzanym sprężonym powietrzu mogą pojawić się drobinki oleju. Warto jednak dodać, że w przypadku pracy w warsztatach samochodowych i wulkanizacji stopień jego zanieczyszczenia nie wpływa na jakość wykonywanej pracy.

Podsumowanie

Podsumowując nasze rozważania, podkreślmy, że kupno danego urządzenia zawsze powinno być determinowane konkretnymi potrzebami. W przypadku warsztatów samochodowych warto postawić na sprężarki tłokowe w odmianie olejowej. Ich dużą zaletą oprócz wydajności i optymalnych właściwości są też koszty. Trzeba bowiem podkreślić, że zakup olejowego kompresora jest znacznie tańszy, niż tej bezolejowej. Oczywiście czasami jakość sprężonego powietrza ma fundamentalne znaczenie (np. w gabinetach stomatologicznych), jednak w przypadku prac samochodowych niekoniecznie ten wymóg jest istotny. Pamiętajmy również o tym, że na końcową cenę urządzenia spory wpływ mają jego parametry, w tym, chociażby pojemność zbiornika. Jak się jednak okazuje nie zawsze, warto stawiać na urządzenia z jak największą butlą. W takim bowiem przypadku należy liczyć się z koniecznością wygospodarowania stosunkowo dużej przestrzeni na użytkowanie sprzętu. No dobrze a konkretnie jaki produkt do warsztatu samochodowego wybrać? Chociaż oferta na rynku jest bardzo szeroka, to godnych polecenia jest co najmniej kilka modeli. Jednym z nich są sprężarki BOGE z serii P łączące w sobie wszystko to, czego potrzebują nowoczesne warsztaty samochodowe.