• śr.. cze 29th, 2022

Biznesowy Blog

Poruszaj się sprawnie po biznesowych i prawnych ścieżkach.

System operacyjny do naszego komputera

ByRedaktor

lip 12, 2021

Każdy komputer potrzebuje do prawidłowego działania systemu operacyjnego, jest to nadrzędne oprogramowanie które będzie nadzorowało działanie komputera, dzięki niemu będziemy mogli instalować inne programy z których korzystamy na co dzień.

Naturalnie systemy operacyjne spotkamy obecnie także w wielu różnych urządzeniach takich jak telefon komórkowy, tablet ale także w innych sprzętach które możemy znaleźć w domu, gdzie zastosowana jest bardziej zaawansowana technologia. Oczywiście w przypadku komputerów zasadniczo mamy do wyboru systemy Windows od firmy Microsoft oraz oprogramowanie Linux które jest pochodną systemu Unix.

System operacyjny do naszego komputera

Najpopularniejsze systemy operacyjne

Najczęściej na komputerach domowych ale również w firmach możemy spotkać system Microsoft Windows, jest to system rozwijany od lat 90, kiedy pojawiły się pierwsze systemy okienkowe takie jak Windows 3.11, następnie powstał Windows 95 których starał się pewnym przełomem jeżeli chodzi o systemy operacyjne. Obecnie najpopularniejszym systemem jest Windows 10, który zastąpił system operacyjny Windows 7. Oczywiście możemy zakupić wersję systemu zarówno do użytku domowego jak i systemy dedykowane dla firm. Warto zwrócić uwagę iż różnią się one możliwością wykorzystania dlatego przed zakupem warto sprawdzić licencje. Jeżeli będziemy chcieli zakupić wersję oprogramowania dla firmy, powinniśmy szukać systemu operacyjnego Windows 10 Professional albo Enterprise które posiadają licencje odpowiednie do użytkowania w firmie.

Możemy spotkać także wersję Windows 10 Education która przeznaczona jest dla szkół oraz inne różnych placówek oświatowych. Dodatkowo możemy znaleźć także wersje oznaczone symbolem ESD, jest to system operacyjny które dystrybuowany jest cyfrowo, w tym przypadku po zakupie otrzymamy link oraz klucz aktywacyjny do systemu operacyjnego. Należy pobrać pliki instalacyjne, zainstalować system na naszym komputerze a następnie aktywować go kodem.

Wiele systemów operacyjnych możemy zakupić w firmie Teamnet Software – systemy operacyjne Windows 10, Windows 7 ale także systemy Microsoft Windows 8, zatem każdy będzie mógł dobrać system który najbardziej odpowiada. Oczywiście dostępne są systemy operacyjne 64 oraz 32-bitowe.