• pon.. kwi 29th, 2024

Poznaj 10 najczęstszych pytań i odpowiedzi na temat systemów ERP

ByRedaktor

sie 15, 2023

Wielu przedsiębiorców nie miało jeszcze okazji przetestowania nowoczesnych oprogramowań dla biznesu. Nic dziwnego, że systemy ERP nadal budzą sporo wątpliwości i pytań. Odpowiadamy na te najczęściej zadawane, by nieco rozjaśnić korzyści, płynące z wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w firmach i przedsiębiorstwach.

Co to jest system ERP?

Jak przeczytać można na stronie odl.com.pl, system ERP, czyli Enterprise Resource Planning, to podstawowe narzędzie, usprawniające zarządzanie przedsiębiorstwem. Ułatwia ono przechowywanie i interpretację danych, gromadzonych w trakcie różnorodnych procesów, zachodzących w firmie. Z jego możliwości mogą korzystać zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i duże instytucje, również te o charakterze państwowym.

Czym system ERP różni się od systemu CRM?

System CRM, czyli Customer Relationship Management, jak sama nazwa wskazuje, służy do budowania relacji z kontrahentami, stanowiąc odpowiedź na potrzeby osób, działających w branży handlowej. ERP z kolei obejmuje swoim zasięgiem znacznie szerszy zakres. Jak podkreślono na stronie https://odl.com.pl/blog/czym-sie-rozni-system-erp-od-crm, system CRM najlepiej sprawdzi się w średniej wielkości przedsiębiorstwach handlowych, budujących bazę swoich klientów i starających się utrzymać pozytywne relacje z dotychczasowymi odbiorcami towarów i usług.

W jakiej branży sprawdzają się systemy ERP?

Z tego rodzaju oprogramowania z powodzeniem korzystają zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, jak i firmy, działające w branży usługowej. Takie wsparcie dla biznesu wykorzystywane jest również w instytucjach kultury i urzędach, co wskazuje na jego wszechstronność i uniwersalizm.

W jakich obszarach stosowane są systemy ERP?

Nowoczesne systemy ERP, dzięki swojej funkcjonalności, mogą być wykorzystywane w firmach o różnych potrzebach i obszarach działalności. Poszczególne funkcje systemów, odpowiadają tutaj kolejnym procesom biznesowym, zachodzącym w przedsiębiorstwie. Mowa tutaj o takich obszarach, jak kadry i płace, produkcja i sprzedaż. Co ważne, takie systemy są na bieżąco aktualizowane, co z kolei ułatwia dostosowanie funkcjonowania firmy do dynamicznych zmian w ustawodawstwie.

Czy system ERP może zostać rozbudowany?

Systemy ERP są nieustannie ulepszane. Firmy, które zdecydują się na takie rozwiązanie, mogą również rozszerzać posiadany system o kolejne moduły, zawierające cały szereg istotnych funkcji.

Jak wygląda proces integracji systemów ERP z innymi rozwiązaniami dla biznesu?

Systemy ERP mogą zostać zintegrowane z innym oprogramowaniem, dzięki czemu będą się one wzajemnie uzupełniać. Co więcej, takie systemy mogą również integrować się z aplikacjami zewnętrznymi, co pozwala na sprawniejszą komunikację czy też obsługę rachunku bankowego.

Jakie korzyści płyną z wdrożenia systemów ERP?

Takich korzyści jest wiele, choć na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim redukcja kosztów. Wpływa na to m.in. automatyzacja czynności, które wykonywane są w sposób powtarzalny oraz efektywne zarządzanie czasem pracy. Dzięki systemom ERP, przechowywane dane są bezpieczne, a korzystanie z nich staje się znacznie łatwiejsze.

Jakie wymagania ma system ERP?

Zakup systemu ERP wiąże się z koniecznością posiadania własnego serwera, na którym zostanie on zainstalowany. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się jednak na korzystanie z oprogramowania w chmurze, co znosi konieczność posiadania własnego zaplecza IT.

Czy warto zdecydować się na ERP?

Aby podjąć właściwą decyzję w tym zakresie, należy dokonać analizy potrzeb przedsiębiorstwa. Warto również skontaktować się z dystrybutorem tego rodzaju rozwiązań dla biznesu, aby uzyskać więcej szczegółowych informacji, chociażby na temat funkcjonalności nowoczesnego oprogramowania i sposobów jego wykorzystania w danej branży.

Ile kosztuje system ERP?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Cennik takiego oprogramowania jest bowiem elastyczny, dzięki czemu z jego możliwości może skorzystać zarówno duże przedsiębiorstwo, jak i znacznie mniejsza firma, działająca na lokalnym rynku.