• śr.. lut 8th, 2023

Biznesowy Blog

Poruszaj się sprawnie po biznesowych i prawnych ścieżkach.

Oświetlenie przemysłowe LED – zastosowanie, zalety

ByRedaktor

paź 31, 2022

Aby móc zachować silną pozycję w branży przemysłowej, trzeba poddawać analizie wszelkie koszty związane z prowadzonymi działaniami. Koszty oświetlenia w przemyśle stanowić mogą do 80% rachunku za energię elektryczną. Zatem warto będzie zadbać o jego ekonomiczność i efektywność. Energooszczędne i trwalsze oświetlenie przemysłowe LED może mieć spory wpływ na rezultaty finansowe, zmniejszając koszty utrzymania z uwagi na ograniczenie czasu ewentualnego przestoju i obniżenie zużycia energii, przy równoczesnym zapewnianiu bezpieczeństwa zatrudnionych osób i zwiększeniu ich produktywności. Gdzie można zastosować oświetlenie przemysłowe LED? Jakie są jego zalety?

Gdzie można zastosować oświetlenie przemysłowe LED?

Oświetlenie przemysłowe LED (do stanowisk roboczych, ale nie tylko) produkowane jest w taki sposób, aby mogło działać nawet w problematycznych warunkach. Będzie zatem odpowiednie celem oświetlenia, chociażby hal produkcyjnych, gdzie unoszą się przemysłowe opary lub zewnętrznych części infrastruktury – nawet autostrad i innych dróg. Oświetlenie tego rodzaju sprawdzi się także w centrach logistycznych, w przemyśle budowlanym czy motoryzacyjnym.

Ponadto, oświetlenie LED może być wykorzystane nawet w przypadku naświetlaczy, które muszą działać w problematycznych warunkach pogodowych. Stosowane są one na przykład celem doświetlenia ogrodzeń albo billboardów. Można zatem powiedzieć, iż oświetlenie przemysłowe LED praktycznie zupełnie zastąpiło źródła światła w tradycyjnym wydaniu – z korzyścią dla środowiska i oczywiście dla przedsiębiorców.

Jakie zalety mają lampy przemysłowe LED?

Oświetlenie przemysłowe LED jest często wybierane, bowiem posiada wiele zalet. Wśród nich należy wymienić na pewno wysoką żywotność ledowych diod. W zależności od ich jakości mogą one świecić nawet do 50 000 godzin (zwykłe żarówki działają maksymalnie przez 20 000 godzin).

Drugą istotną kwestią będzie zaoszczędzenie energii (nawet dziesięciokrotnie mniejsze zużycie prądu w porównaniu do tradycyjnych żarówek). Chociaż samo zamontowanie oświetlenia przemysłowego LED jest sporym wydatkiem, to najczęściej zwróci się on bardzo szybko. Jeżeli oświetlenie tego typu zostanie wyposażone także w czujnik ruchu, oszczędności będą jeszcze większe.

Oświetlenie przemysłowe LED jest również niezwykle bezpieczne: nie tylko dla ludzi – ponieważ nie zawiera ono szkodliwych substancji, ale także dla środowiska naturalnego. W czasach zwiększającej się ekologicznej świadomości fakt ten zyskuje spore znaczenie. 

Następne kwestie przemawiające za zakupem lamp przemysłowych LED, to ich niewielka awaryjność. Dzięki czemu rzadko dochodzi do zatrzymania produkcji i dokonywania zmian na sporą skalę. A to umożliwia następne oszczędności.

Warto mieć także na uwadze, iż przemysłowe lampy LED odznaczają się najwyższą na rynku skutecznością świetlną, jeśli chodzi o źródła światła. Co właściwie oznacza wymieniony parametr? Jest to ilość światła, która powstaje podczas wykorzystania jednego wata elektrycznej energii.