• pt.. kwi 26th, 2024

Oprysk na komosę białą w buraku cukrowym

ByRedaktor

paź 17, 2022

Chemiczna metoda zwalczania chwastów jest w niektórych przypadkach bardzo skuteczna i ma szeroki zakres stosowania w rolnictwie.

Selektywne herbicydy to substancje chemiczne, które zabijają lub opóźniają wzrost niektórych chwastów przy niewielkim lub żadnym uszkodzeniu roślin uprawnych. Herbicydy nieselektywne są toksyczne dla wszystkich roślin lub zabijają wszystkie rodzaje roślinności, z którymi wejdą w kontakt.

Oprysk na komosę białą w buraku cukrowym

Zwalczanie komosy białej i innych gatunków chwastów w buraku cukrowym

Herbicydy układowe są wchłaniane przez jedną część rośliny i wywierają toksyczne działanie na inne części. Są one również znane jako herbicydy systemowe i zakłócają wzrost roślin i procesy metaboliczne. Herbicydy te mogą być stosowane na liście lub do gleby, skąd przemieszczają się do miejsca działania w roślinie przez liście lub korzenie.

Herbicydy są albo herbicydami kontaktowymi, które szybko niszczą tkanki roślinne, na które są stosowane, albo herbicydami ogólnoustrojowymi, które są pobierane i transportowane do części rośliny, na które nie były stosowane. Ogólnie herbicydy układowe działają wolniej i pełniej na roślinę niż herbicydy kontaktowe. Ponadto istnieją herbicydy stosowane do gleby, które są albo nakładane bezpośrednio na glebę, albo wprowadzane do gleby w celu pobrania przez nasiona i korzenie chwastów podczas kiełkowania i wczesnego rozwoju roślin. Inne herbicydy najlepiej działają bezpośrednio na liście rośliny.

Burakom cukrowym zagraża wiele gatunków chwastów, które są wysoce konkurencyjne, takie jak chwastnica jednostronna, włośnica sina i zielona, komosa biała, ostrożeń polny, przytulia czepna oraz szarłat szorstki. Na stronie https://zwalczamychwasty.pl/najgrozniejsze-chwasty-w-buraku-cukrowym/ możemy znaleźć wiele porad na temat zwalczania komosy białej i innych gatunków chwastów w buraku cukrowym. Komosa biała to jeden z pospolitych i groźnych chwastów, który zagraża plonom buraka cukrowego. Komosa może dorastać na wysokość 1 metra, ale w sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 3 metry. Taka roślina pozbawia glebę składników odżywczych, pobiera również duże ilości wody, pozbawiając rośliny uprawne możliwości prawidłowego rozwoju.