• śr.. cze 29th, 2022

Biznesowy Blog

Poruszaj się sprawnie po biznesowych i prawnych ścieżkach.

Materace i ich właściwości

ByRedaktor

sty 30, 2021

Łóżko to najważniejszy element każdego wygodnego domu. Wygodne łóżko to miejsce relaksu, zbierania sił na nowy dzień pełen wyzwań, czytania, czy wieczornych dyskusji w gronie rodzinnym. To także miejsce, gdzie spędza się czas razem, dlatego bardzo ważna jest jego wygoda i funkcjonalność. Bez doskonale dobranego materaca nie ma wygodnego łóżka, dlatego przed zakupem warto sprawdzić czym kierować się w czasie jego wybierania.

 

Materace i ich właściwości

Rodzaje materacy do sypialni

Wybierając idealny materac do spania, warto zapoznać się z ich rodzajami, dzięki czemu wybór dokonany zostanie bardziej świadomie, a sam materac będzie dobrany do potrzeb użytkownika. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy materac będzie przeznaczony dla dwóch, czy dla jednej osoby. Jeśli użytkowany będzie przez parę, wówczas trzeba skupić się na oczekiwaniach i budowie ciała każdego z nich. Różna waga, tryb pracy lub choćby indywidualne preferencje sprawiają, że materac doskonały dla drobnej kobiety okaże się zupełnie niedopasowany do dobrze zbudowanego mężczyzny. 

Ze względu na rodzaj materaca wyróżnia się:

  • materace piankowe – ich wkład opiera się na piance poliuretanowej, są to najbardziej podstawowe i popularne materace. Najczęściej wybierane przez użytkowników, którzy cenią sobie ich stosunkowo niską cenę.
  • materac sprężynowy – wyposażony w wiele sprężyn, oferuje wygodę i różnorodne strefy twardości, dzięki czemu świetnie dopasowuje się do kształtu ciała i wspiera poszczególne jego elementy w czasie snu. Odmianą materacy sprężynowych są materace kieszeniowe, w których każda ze sprężyn umieszczona jest w osobnej kieszonce. Podnosi to trwałość i wygodę użytkowania. Przykładem takiego produktu jest materac Active
  • materac lateksowy – podobnie jak w materacu piankowym wykonany jest z pianki poliuretanowej, jednak różni go fakt, że posiada wiele stref twardości. Jest wytrzymały, wykazuje właściwości ortopedyczne i antyalergiczne.
  • materace z włóknami naturalnymi – ich wypełnienie stanowi gryka lub kokos, są szczególnie polecane dla dzieci, bowiem nie zawierają substancji mogących powodować uczulenia. 

 

Właściwości materacy

Doskonały wypoczynek w trakcie nocy gwarantuje dobrze dobrany, dobrej jakości materac. Niejednokrotnie tanie materace spełniają wymagania użytkowników, nie mniej jednak warto pamiętać, że nie zawsze warto kierować się wyłącznie ceną produktu. Wygodny i pasujący materac to gwarancja zdrowego i nieprzerwanego snu, świetnego samopoczucia w ciągu dnia oraz uniknięcia kłopotów z kręgosłupem. Pozwalają na podtrzymanie ciała w jego naturalnej pozycji, co sprzyja swobodnemu przepływowi krwi i limfy. Dzięki temu kończyny nie będą drętwieć, a zmęczone mięśnie lepiej odpoczywać. Ponadto niewłaściwie dobrany materac może powodować problemy z kręgosłupem wynikające z przeciążenia mięśni jego otaczających. Niewłaściwa pozycja w trakcie spania może zaowocować bólem głowy i ogólnym zmęczeniem. Doskonały materac zapewnia właściwą przepuszczalność powietrza, przez co o wiele łatwiej zadbać o jego czystość i ograniczyć rozwój grzybów, bakterii i roztoczy. 

 

Materace kieszeniowe

Materace kieszeniowe, takie jak materac Family, zbudowane są ze sprężyn umieszczonych w płóciennych kieszonkach. Jest on bardzo popularny, ponieważ doskonale dostosowuje się do kształtu ciała użytkownika. W zależności od ciężaru i budowy różne partie ciała wymagają różnej podpory, co właśnie zapewniają zróżnicowane strefy materacy kieszeniowych. Minusem takiego materaca jest jego szybsza, w porównaniu na przykład do materaca lateksowego, eksploatacja, przez co materac należy wymieniać regularnie co kilka lat. Te wykonane przez fdm materace cechują się wysoką jakością użytych materiałów, dzięki czemu pozwalają na długotrwałe użytkowanie bez utraty ich właściwości.

 

Materace sprężynowe

Materac sprężynowy składa się z wielu sprężyn, przykrytych warstwą pianki lub innego materiału, takiej jak na przykład kokos. Odmianą materaca sprężynowego jest materac bonelowy, który składa się z wielu sprężyn połączonych ze sobą spiralnym drutem, przykładem takiego produktu jest popularny materac Presto. Zastosowanie połączonych ze sobą sprężyn sprawia, że ciężar ciała użytkownika jest równomiernie rozłożony na całej powierzchni. Dzięki temu materac może służyć różnym osobom i jest mniej narażony na punktowe ugniecenie sprężyn. Są to materace wybierane najczęściej przez hotele, gdyż charakteryzuje je zwiększona trwałość, natomiast materace sprężynowe są częściej wybierane do sypialni, ponieważ pozwalają na dostosowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji konkretnego użytkownika. 

 

Materace do łóżeczka dziecięcego

Odpoczynek jest ważnym elementem rozwoju fizycznego i emocjonalnego dziecka, dlatego warto skupić się na doborze wygodnego materaca także dla najmłodszych członków rodziny. Zdecydowanie warto rozważyć materace z dodatkiem włókna kokosowego oraz materace lateksowe. Ze względu na ich właściwości antyalergiczne nie podrażniają delikatnej skóry dziecka, równocześnie oferując komfort i doskonałe podparcie małego ciała.