• śr.. cze 29th, 2022

Biznesowy Blog

Poruszaj się sprawnie po biznesowych i prawnych ścieżkach.

Jak funkcję pełnią węże w systemach hydraulicznych?

ByRedaktor

sty 5, 2021

Wiele maszyn budowlanych wykorzystuje różnego rodzaju systemy hydrauliczne, dzięki nim możliwe jest ruch maszyn lub też ich części i podzespołów.

Bardzo dobrym przykładem jest jest oczywiście koparka, której łyżka działa zasilana hydraulicznie. W tym przypadku na zewnątrz widzimy charakterystyczne węże hydrauliczne w których znajduje się ciecz pod ciśnieniem. Ponadto niektóre układy hydrauliczne mogą korzystać z kombinacji rur, przewodów rurowych i węży. Duże pojazdy, takie jak samoloty, wymagają układów hydraulicznych do obsługi ruchów skrzydeł i podwozia, ale złożoność geometrii pojazdu wymaga zmian w układzie hydraulicznym. Ogólna zasada stosowana przy montażu węża hydraulicznego to dopasowanie węża do konturu maszyny. Oznacza to, że wąż powinien możliwie najlepiej dopasować się do geometrii maszyny. Jeśli wąż zwisa z narzędzia, może się zaczepić lub przebić z powodu większego promienia ruchu narzędzia. Dopasowując wąż do narzędzia lub maszyny, operator nie musi brać pod uwagę dodatkowych przeszkód podczas używania sprzętu. Jak funkcję pełnią węże w systemach hydraulicznych?

Użytkownicy węży hydraulicznych muszą wziąć pod uwagę szereg czynników dotyczących temperatury, rozmiaru i ciśnienia przy wyborze węża do danego zastosowania.

W układach hydraulicznych często panuje wysokie ciśnienie które jest konieczne do działania maszyny. Ponadto przy okazji wytwarzane są duże ilości ciepła. Zatem cały system musi być szczelny, oraz zbudowany z materiałów odpornych na temperaturę i wytrzymałych ze względu na ciśnienie. W przypadku węży należy zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę wewnątrz oraz na a zewnątrz węża. Amplitudy temperatur mogą być dość wysokie, przez co wymagane będzie wykonanie węża z należytą starannością. Wąż musi być także wzmocniony, często składa się z kilku warstw, często także musi być on odpowiednio giętki, aby dostosowywać się do pracującej maszyny. Jednak czasem zdarza się że waz zostaje przebity lub też przetarty i wymaga wymiany. Często trzeba wykonać specjalny waż na zamówienie, trzeba jednak pamiętać że zakuwanie węży powinno zostać wykonane przez specjalistów. Muszą one przejść testy zanim zostaną dopuszczone do pracy.