• sob.. maj 21st, 2022

Biznesowy Blog

Poruszaj się sprawnie po biznesowych i prawnych ścieżkach.

Audyt operacyjny – czym jest

ByRedaktor

kw. 25, 2021

Każdy przedsiębiorca dąży do tego aby jego firma działała skutecznie i przynosiła możliwie jak największe zyski.

Ale rzeczywistość nie zawsze jest kolorowa, czasem pojawiają się pewne problem. Ale nawet jeżeli wszystko idzie “jak po maśle”, okazuje się, że możemy podjąć działania aby powodziło nam się jeszcze lepiej lub abyśmy wiedzieli, w którym kierunku warto pójść i jakiej drogi się trzymać. Audyt operacyjny bada efektywność systemów i jednostek organizacyjnych firmy. Chodzi o to aby sprawdzić skuteczność zarządzania działalnością przez kierownictwo w firmie. Jest to ocean zarówno planów jak i realizacji, by w przyszłości jak najbardziej poprawić i ulepszyć jego działanie. Znajduje wszelkie luki i błędy w procesie, co przekłada się skuteczniejszą działalność w przyszłości – dlatego niewątpliwie warto przeprowadzać regularne audyty operacyjne.

Audyt operacyjny – czym jest

Audyt operacyjny – jak często przeprowadzać?

Audyt operacyjny można wykonywać dowolnie często, może być przeprowadzany co kilka miesięcy lub lat zgodnie z założeniami jakie w firmie przyjęliśmy lub też być odpowiedzią na jakąś trudną sytuację. Jeśli chcemy znaleźć przyczynę naszych problemów, najlepiej go wykonać. Audyt nie zawsze jest prosty, głównie dlatego, że dobrze jest zlecić go wykwalifikowanej firmie zewnętrznej. Zdarza się, że pracownicy obawiają się takiej kontroli i mają złe wyobrażenia na ten temat, nie chcą współpracować i czują się osaczeni, “pod lupą”. Dlatego najlepiej jest sprawić aby każdy pracownik dokładnie wiedział czym jest audyt operacyjny i w jakim celu jest wykonywany.

Jeżeli nosimy się z zamiarem przeprowadzenia w naszym przedsiębiorstwie takiego audytu po raz pierwszy, najlepiej znaleźć profesjonalną firmę zajmującą się tym tematem, najlepiej z dużym doświadczeniem i wiedzą. Najlepiej przeglądnąć strony www tego typu firm, np. audyt operacyjny , aby jak mieć jak najlepsze rozeznanie.