Wiele maszyn budowlanych wykorzystuje różnego rodzaju systemy hydrauliczne, dzięki nim możliwe jest ruch maszyn lub też ich części i podzespołów.
Bardzo dobrym przykładem jest jest oczywiście koparka, której łyżka działa zasilana hydraulicznie. W tym przypadku na zewnątrz widzimy charakterystyczne węże hydrauliczne w których znajduje się ciecz pod ciśnieniem. Ponadto niektóre układy hydrauliczne mogą korzystać z kombinacji rur, przewodów rurowych i węży. Duże pojazdy, takie jak samoloty, wymagają układów hydraulicznych do obsługi ruchów skrzydeł i podwozia, ale złożoność geometrii pojazdu wymaga zmian w układzie hydraulicznym. Ogólna zasada stosowana przy montażu węża hydraulicznego to dopasowanie węża do konturu maszyny. Oznacza to, że wąż powinien możliwie najlepiej dopasować się do geometrii maszyny. Jeśli wąż zwisa z narzędzia, może się zaczepić lub przebić z powodu większego promienia ruchu narzędzia. Dopasowując wąż do narzędzia lub maszyny, operator nie musi brać pod uwagę dodatkowych przeszkód podczas używania sprzętu.
Użytkownicy węży hydraulicznych muszą wziąć pod uwagę szereg czynników dotyczących temperatury, rozmiaru i ciśnienia przy wyborze węża do danego zastosowania.
W układach hydraulicznych często panuje wysokie ciśnienie które jest konieczne do działania maszyny. Ponadto przy okazji wytwarzane są duże ilości ciepła. Zatem cały system musi być szczelny, oraz zbudowany z materiałów odpornych na temperaturę i wytrzymałych ze względu na ciśnienie. W przypadku węży należy zwrócić uwagę na maksymalną temperaturę wewnątrz oraz na a zewnątrz węża. Amplitudy temperatur mogą być dość wysokie, przez co wymagane będzie wykonanie węża z należytą starannością. Wąż musi być także wzmocniony, często składa się z kilku warstw, często także musi być on odpowiednio giętki, aby dostosowywać się do pracującej maszyny. Jednak czasem zdarza się że waz zostaje przebity lub też przetarty i wymaga wymiany. Często trzeba wykonać specjalny waż na zamówienie, trzeba jednak pamiętać że zakuwanie węży powinno zostać wykonane przez specjalistów. Muszą one przejść testy zanim zostaną dopuszczone do pracy.