• pt.. maj 23rd, 2025

5 kluczowych funkcji, które powinien mieć każdy system ERP

ByRedaktor

maj 23, 2025
System ERP oferowany przez ODL

Systemy ERP stanowią potężne wsparcie w prowadzeniu biznesu. Umożliwiają one bowiem efektywne zarządzanie wszystkimi procesami, zachodzącymi w danym przedsiębiorstwie, co przekłada się na wzrost konkurencyjności. Aby jednak móc korzystać w pełni z nowoczesnych rozwiązań, konieczny jest wybór odpowiedniego oprogramowania. Jak podjąć właściwą decyzję? Podpowiadamy, jakie funkcje powinien mieć system ERP, by realnie wspierać rozwój firmy.

1. Elastyczny dobór modułów

Nowoczesne systemy ERP cieszą się coraz większą popularnością. To nie przypadek, bowiem ich wdrożenie przynosi cały szereg wymiernych korzyści, począwszy od obniżenia kosztów pracy, przez poprawę jakości obsługi klienta, aż po zwiększenie bezpieczeństwa danych. Więcej o takim rozwiązaniu i jego zaletach przeczytasz w poradniku dostępnym na stronie https://odl.com.pl/system-erp, gdzie znajdziesz wiele ciekawych informacji, również o funkcjach systemów. Jedną z tych zdecydowanie najważniejszych będzie modułowość, odpowiadająca w znacznej mierze za ich efektywność. Najczęściej wykorzystywanymi komponentami będzie z reguły magazyn, sprzedaż, kadry czy księgowość. Co ważne, poszczególne moduły można dobierać w zależności od aktualnych potrzeb, a następnie uzupełniać wraz z postępującym rozwojem firmy.

2. Dostęp mobilny

Oprogramowanie dla biznesu musi wpisywać się w aktualne realia, by wspierać procesy, zachodzące w przedsiębiorstwie. To właśnie dlatego nowoczesne systemy ERP coraz częściej otwierają się na możliwość dostępu do danych w czasie rzeczywistym, również za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Wpływa na to kilka istotnych czynników. Będzie to:

  • coraz większa popularność pracy zdalnej,
  • rosnące zaufanie do modelu pracy hybrydowej,
  • rosnąca liczba przedstawicieli handlowych i osób, pracujących w terenie,
  • potrzeba szybkiej reakcji, niezależnie od aktualnego miejsca przebywania.

Z tych właśnie względów mobilność stała się standardem, który dotyczy niemalże wszystkich systemów ERP, oferowanych współczesnemu przedsiębiorcy.

Firma ODL - Producent systemów ERP

3. Automatyzacja procesów, zachodzących w firmie

Mówiąc o kluczowych funkcjach ERP, nie należy zapominać także o automatyzacji procesów biznesowych. To właśnie dzięki niej możliwe staje się:

  • uporządkowanie chaosu w danych,
  • eliminacja ryzyka kosztownych błędów,
  • obniżenie kosztów pracy.

Nowoczesne system ERP umożliwia m.in. automatyczne generowanie faktur, naliczanie wynagrodzeń czy rozliczanie czasu pracy. Automatyzacja pozwala także na planowanie produkcji w oparciu o dostępne zasoby oraz na bieżące kontrolowanie ich stanu. To właśnie dlatego taką funkcję znaleźć można już w niemalże w każdym nowoczesnym oprogramowaniu dla biznesu. Takie rozwiązania już od dawna proponuje m.in. firma ODL – czołowy dostawca systemów ERP na polskim rynku.

4. Możliwość integracji z innymi systemami

Współczesne przedsiębiorstwa, aby utrzymać stabilną pozycję na rynku, korzystają nie tylko z systemów ERP, ale również z innych narzędzi. Mowa tutaj np. o:

  • systemach bankowości elektronicznej – co umożliwia sprawne zarządzanie zasobami finansowymi firmy,
  • platformach sprzedażowych – dzięki czemu zamówienia automatycznie trafiają do systemu, co przyśpiesza ich realizację,
  • systemach magazynowych – co wpływa na swobodny przepływ danych i informacji, pozwalając tym samym na efektywne zarządzanie procesami, zachodzącymi w magazynach.

Brak takiej integracji znacznie utrudnia analizę danych, zwiększając jednocześnie ryzyko błędów. To właśnie dlatego funkcja ta jest coraz bardziej doceniana przez przedsiębiorców. Zauważają to producenci systemów ERP, wprowadzając ją do swojego oprogramowania.

5. Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych to funkcja, której zdecydowanie nie można pominąć. Współczesna rzeczywistość niesie bowiem wiele zagrożeń, a wycieki informacji, nieautoryzowany dostęp i coraz częstsze cyberataki mogą nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje. To właśnie dlatego twórcy systemów ERP dokładają wszelkich starań, by oprogramowanie skutecznie chroniło zasoby przedsiębiorstwa. Jest to możliwe m.in. dzięki:

  • cyfryzacji danych,
  • ograniczeniu dostępu do nich przez osoby niepowołane,
  • regularnym aktualizacjom,
  • tworzeniu automatycznych kopii zapasowych.

Nowoczesne systemy ERP są więc projektowane tak, by zapewnić maksymalny poziom ochrony danych, dzięki czemu budzą one coraz większe zaufanie przedsiębiorców, którym zależy na wysokim poziomie bezpieczeństwa zarówno firmy, jak i jej klientów.